Kadra Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej

 
 

 

Komendant CWKO
rtm. kaw. och. Piotr Szakacz
Od 2004 instruktor rekreacji ze specjalnością jazda konna,od 2006 instruktor szkolenia podstawowego PZJ, od 2011 instruktor sportu PZJ. Posiadacz instruktorskich uprawnień międzynarodowych Equestrian Passport IGEQ (International Group For Equestrian Qualifications). Autor filmów dla Polskiego Związku Jeździeckiego oraz kilku filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Założyciel i dowódca Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego. Posiada kilkanaście własnych koni, które znajdują się w Łańsku, gdzie od kilku lat prowadzi klub jeździecki na terenie ośrodka rządowego.
   

 

Szef wyszkolenia FKO, honorowy dowódca oddziałów FKO
rtm. Robert Woronowicz  
Oficer służby stałej WP, specjalność - kawaleria reprezentacyjna. Instruktor Wyszkolenia Kawaleryjskiego. Instruktor jeździecki PZJ i rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo. Twórca i szkoleniowiec Kawalerii Ochotniczej od 1993 r. do chwili obecnej.

Od utworzenia latem 2000 r. szkoli Szwadron Kawalerii WP. Od 2007 r. do 2013 z-ca Dowódcy Szwadronu Kawalerii WP. Od lutego 2013 r. oficer d/s kawalerii w Pionie Szkolenia Dowództwa Garnizonu Warszawa.  Jeden z inicjatorów powstania Federacji Kawalerii Ochotniczej.
Od 1994 r.związany z 1 Pułkiem Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W 1999 r uhonorowany przez Koło Pułkowe Odznaką Pułkową. Współorganizator pierwszego udziału kawalerii w Centralnych Uroczystościach Państwowych 11 listopada 1998 r. Uczestnik i dowódca kawalerii w wielu rekonstrukcjach historycznych i filmowych. Między innymi prowadzenie szarży w Wąwozie Somosierry w 200-lecie bitwy w 2008 r.

   

Z-ca komendanta ds. organizacyjnych
por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki 
Urodził się 15 października 1964 roku w Katowicach, absolwent Krakowskiej AWF, ukończył również podyplomowe studia Zarządzania i Bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym i podyplomowe studia Retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się doradztwem ubezpieczeniowym i inwestycyjnym, żonaty, ma dwóch dorosłych synów. 
Z kawalerią związany od listopada 2004 roku, współtwórca Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. W stowarzyszeniu pełni funkcję zastępcy dowódcy oddziału i kwatermistrza. Prawo do noszenia żółtych barwy 8 PU otrzymał w marcu 2005 roku na Wawelu od prof. Jacka Woźniakowskiego podoficera 8 Pułku Ułanów. W kwietniu 2009 roku zajął VI miejsce w Zawodach Militari w Poznaniu, posiada własnego konia, z którym odbył wiele oficjalnych i nie oficjalnych imprez kawaleryjskich, np. brał udział w kręceniu ujęć do filmu „1920 Bitwa Warszawska” Jerzego Hofmana oraz w Wielkiej Rewii Kawalerii na Krakowskich Błoniach w 2013 roku, w 80 rocznicę tego wydarzenia. Współtwórca „Regulaminów FKO”, odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem „Pro Patria” , „Pro Memoria”, złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i innymi.  Ukończył kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Jadza Konna i jest posiadaczem Złotej Odznaki PZJ. 

   

rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski 

Hipoterapeuta, Instruktor rekreacji ruchowej z specjalnością jazda konna. Właściciel Ośrodka Jeździeckiego w Toporzysku. Instruktor harcerski  (1984 – 1996) harcmistrz (ZHP, ZHP-1918, ZHR), założyciel drużyny harcerskiej w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych, przekształconej później w szwadron Toporzysko. Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej, dowódca szwadronu w latach 2008 – 2014 i 2016 do nadal. Jeden z inicjatorów powstania Federacji Kawalerii Ochotniczej, członek władz FKO (2006 – 2014), założyciel i pierwszy komendant Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej (2011 – 2014). Organizator i komendant dużych imprez kawaleryjskich min. Konnej Wyprawy „Wrześniowy Szlak” w 2009, Wielkiej Rewii Kawalerii na Krakowskich Błoniach w 2013r i Polowych Manewrów Kawalerii w Woli Gułowskiej 2014, 2015 i 2016r.
Członek Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego (z przerwą) od 1993r. Organizator hipoterapi w Toporzysku od 2003r. Inicjator odtworzenia Oddziału Małopolskiego PTHip, członek Zarządu Oddziału Małopolskiego PTHip (2010 – nadal).
Założyciel Stowarzyszenia Klub Sportowy „BÓR” i wieloletni jego v-ce Prezes i Prezes Zarządu. Założyciel i prezes Stowarzyszenia KAWALERIA . spółzałożyciel Polskiego Towarzystwa Podkuwaczy (obecnie członek Zarządu)

Uhonorowany wieloma odznaczeniami i odznakami honorowymi, min. odznaką honorową Pułku 3 Strzelców Konnych, Honorową Srebrną Odznaką PZJ, Złotym Krzyżem Zasługi.

   
  por. kaw. och. Paweł Wieńć 
   
  ppor. kaw. och. Paweł Urban
   

ppor. kaw. och. Marcin Hubert

Absolwent kursu podchorążych w Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej, członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów. Sędzia III klasy w dyscyplinie skoki, posiada złotą odznakę jeździecką, jest instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna. Posiada uprawnienia prowadzącego strzelanie. 

Na codzień programista. 

 

   

ppor. kaw. och. Jacek Iżykowski